fb instagram
575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl
fb instagram 575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl

Jak przenieść ślub? 6 kroków do nowej daty ślubu

Jak przenieść ślub? 6 kroków do nowej daty ślubu

Wiemy już, że prawdopodobnie właśnie ten sezon ślubny będzie zupełnie nieprzewidywalny. Wszystkich nas zaskoczyła obecna sytuacja, ale musimy się w niej odnaleźć. Przede wszystkim proponuję podejść do organizacji swojego wesela na spokojnie, szukając właściwych dla Twojego ślubu rozwiązań.

We wcześniejszym artykule pisałam o radach dotyczących obecnej sytuacji par młodych: Ślub w dobie koronawirusa. Co robić?

Jeśli zastosowałaś się do jednej z moich rad i postanowiłaś przenieść ślub, przygotowałam dla Ciebie ten poradnik. Pozwól, że przedstawię Ci 6 kroków do nowego terminu wesela.

WRÓĆ
  1. Znajdź nowy termin w lokalu

Proponuję zacząć od ustalenia na kiedy chcesz przenieść swoje wesele, by dostać listę wolnych terminów od swojego lokalu.

I tutaj uprzedzam – z pewnością niełatwo będzie o terminy sobotnie na ten czy kolejny rok. Musisz być elastyczna w tej kwestii. Sprawdź terminy jesienne i zimowe. Podpytaj o wolne terminy w inne dni tygodnia niż sobota.

Uwierz, takich wesel w piątki, niedziele, czwartki czy poniedziałki odbywa się bardzo dużo w sezonie ślubnym na terenie całej Polski. A teraz, z uwagi na obecną sytuację, może być ich jeszcze więcej. Nikogo więc nie będzie dziwić wesele w środę :).

Poproś o listę kilku wolnych terminów – to zwiększy Twoje szanse na znalezienie wspólnego terminu z innymi usługodawcami.

Poproś o przytrzymanie terminu przez kilka dni do czasu, aż potwierdzisz termin z innymi usługodawcami.

Najlepiej mieć spisane terminy w wiadomości e-mail z każdym usługodawcą , by mieć pisemne potwierdzenie ich rezerwacji.

 

  1. Poszukaj alternatywnych terminów – skontaktuj się z zespołem, fotografem, kamerzystą

Poproś swoich usługodawców o wolne terminy. Sprawdź czy są takie, które się pokrywają. Poproś o przytrzymanie tych kilku terminów, aż dopełnisz formalności.

Na tym etapie już powinnaś widzieć, czy usługodawcy zgrywają się z danymi terminami. Jeśli nie, masz wybór – albo szukasz od początku nowej daty ślubu, albo rezygnujesz z danego usługodawcy. Czy tracisz wtedy zadatek/zaliczkę czy nie – regulują obecne przepisy i postanowienia umowy (odsyłam np. do bloga https://slubnepotyczkiprawne.pl).

 

  1. Potwierdź dostępność innych usługodawców

Poinformuj innych usługodawców o zmianie terminu ślubu. Dopytaj, czy będzie problem z przeniesieniem wesela na nowy termin.

Może zdarzyć się, że nie uda się przenieść wszystkich usługodawców na nową datę. Jeśli tak się zdarzy pamiętaj o pisemnym rozwiązaniu umowy z danym usługodawcom.

Polecam jednak starać się nie odwoływać w takiej sytuacji usługodawcy, a spróbować pomyśleć w jaki inny sposób można skorzystać z jego usług. Np. jeśli okaże się, że słodki stół nie ma wolnego terminu w Twojej nowej dacie, może warto pomyśleć o przeniesieniu usługi na inną imprezę, np. przyszłoroczne urodziny czy jubileusz rodziców. Dzięki temu Ty nie tracisz zaliczki/zadatku, a usługodawca zlecenia.

 

  1. Skontaktuj się z miejscem ceremonii ślubnej/celebransem

Kolejne miejsce, w które musisz zadzwonić to USC, kościół czy wybrany celebrans. Tu także poinformuj o swojej sytuacji, poproś o listę możliwych terminów/godzin ceremonii.

Dowiedz się, czy będą potrzebne jakieś nowe formalności, byś była pewna, że wszystkiego dopilnowałaś.

 

  1. Wybierz nową datę

Pamiętaj, że musisz teraz działać błyskawicznie. Im szybciej wybierzesz nową datę, tym szybciej zaczniesz przenosić swój ślub i nareszcie odetchniesz, że masz to już za sobą.

Pamiętaj, by wszystkich poinformować o nowej dacie. Każdy z usługodawców powinien wiedzieć, że przenosisz termin swojego ślubu.

Przejrzyj wszystkie umowy, zapiski. Stwórz nowy dokument, tabelkę, w której będziesz zaznaczać kogo z usługodawców poinformowałaś o zmianie daty ślubu, z kim masz już podpisany aneks do umowy, z kim umówiłaś się np. na przeniesienie terminu ale na inną imprezę.

Przeniesienie wesela przypomina trochę ponowną jego organizację z tą jednak różnicą, że masz już doświadczenie!

 

  1. Podpisz aneksy do umów

Bardzo ważne jest to, byś miała z każdym swoim usługodawcą podpisany aneks.

Co powinien zawierać aneks do umowy?

  • nową datę ślubu,
  • wszelkie zmiany, które ustaliłaś z usługodawcami – jeśli przenosisz wesele na okres Świąt Bożego Narodzenia i wiążę się to np. z dodatkowymi kosztami, wtedy wpisz koniecznie te nowe postanowienia do aneksu.

Wiem, że teraz nie jest czas na spotkania, dlatego możesz podpisać aneks zdalnie. Wystarczy, że wydrukujesz go, podpiszesz, zeskanujesz i wyślesz na adres e-mailowy usługodawcy. Oryginał możesz wysłać pocztą. Gotowe!

 

  1. Poinformuj wszystkich gości o zmianie terminu ślubu

Kiedy już masz nową datę ślubu, to warto wszystkich gości powiadomić o nowej dacie ślubu:

  • Zadzwoń do swoich gości z informacją o nowej dacie ślubu – zanim wyślesz jakiekolwiek zawiadomienie, warto wspomnieć swoim gościom o Twojej sytuacji ze ślubem.
  • Wyślij zawiadomienie o nowej dacie ślubu – takie zawiadomienie, które przypomina trochę same the date, zamówisz w swojej drukarni zaproszeń.
  • Wyślij zaproszenia – jeśli jeszcze nie zamówiłaś zaproszeń, możesz poinformować gości telefonicznie o zmienia daty, a zaproszenia zamówić w drukarni i wyjątkowo – wysłać je do swoich gości pocztą (nie czas teraz na odwiedziny dziesiątek gości, dlatego w tym wypadku polecam przekazać zaproszenia pocztą).

Jak widzisz, tylko 6 kroków dzieli Cię od nowej daty ślubu. To jest prostsze, niż Ci się wydaje. Wymaga od Ciebie rozplanowania działań, kompromisów i cierpliwości w ustalaniu szczegółów na nowo. Uwierz, cała branża wspiera Cię teraz w Twojej decyzji. Życzę Ci, być poczuła to na każdym kroku.

 

Napisz do mnie!

Jest mi bardzo miło, że tu jesteście!
Mam nadzieje, że będę mogła przygotować ten najważniejszy dzień w Waszym życiu w najpiękniejszy możliwy sposób.

Na początku powiedzcie mi coś o sobie o Waszych marzeniach wyobrażeniach i o tym jak chcielibyście by ten jeden, jedyny dzień wyglądał.