fb instagram
575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl
fb instagram 575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl

Narzeczeńska, poślubna czy plener w dniu ślubu – jaką sesję wybrać?

Jednym z najczęstszych dylematów przy wyborze fotografa jest decyzja dotycząca pakietów. Często różnią się one od siebie np. rodzajem sesji. Czy warto wybierać pakiety z plenerem narzeczeńskim i ślubnym? A może sesja zdjęciowa w dniu ślubu zupełnie wystarczy?

 

Abyś mogła podjąć słuszną decyzję, przygotowałam zestawienie plusów i minusów każdej z opcji. Zapraszam do lektury.  

WRÓĆ

Sesja narzeczeńska

Sesja narzeczeńska, jak sama nazwa wskazuje, wykonywana jest jeszcze przed ślubem. Są to głównie zdjęcia nastawione na emocje, na pokazanie bliskości pary. Dla wielu osób są to pierwsze profesjonalne fotografie. Ale to nie koniec jej zalet. Jedną z jej funkcji jest pokonanie lęku przed obiektywem.

Sesja narzeczeńska pozwala w pełni przełamać fotograficzne lody. Z rozmów z moimi zaprzyjaźnionymi fotografami wiem, że taka sesja działa trochę jak terapia. 

Para często zestresowana obiektywem, właśnie na sesji rozluźnia się. Przestaje ich stresować to, że ktoś ich fotografuje. To ma ogromne znaczenie w dniu ślubu. Znasz już swojego fotografa, nierzadko widzisz efekty jego pracy w postaci zdjęć z Twojej sesji. 

Pamiętaj, że fotograf będzie Ci w dniu ślubu towarzyszyć prawie przez cały dzień. Powinnaś czuć się przy nim swobodnie. I właśnie duża w tym rola sesji narzeczeńskiej. 

 

Dodatkowo zdjęcia z sesji możesz wykorzystać już w dniu ślubu. Jak?

  • Niektórzy drukują je jako dodatek do prezentu dla rodziców
  • Widziałam księgę gości w formie plakatu z sesji narzeczeńskiej, na którym swoje życzenia wpisywali goście. 
  • Czasami zdjęcia z sesji są prezentowane w formie pokazu slajdów np. podczas tortu (wtedy zazwyczaj i tak goście stoją i czekają na swój kawałek).

Jeśli zdecydujesz się na sesję narzeczeńską, dobrze jest odpowiednio wcześniej ją zaplanować. Najczęściej taka sesja nie trwa długo, bo około 1,5-2h, wymaga jednak przygotowania (strój, miejsce, makijaż, fryzura). 

Moja rada – jeżeli planujesz wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej w dniu ślubu, powinnaś dopytać swojego fotografa na ile wcześniej trzeba taką sesję zorganizować. Jeśli chcesz drukować zdjęcia czy robić pokaz slajdów, warto dowiedzieć się czy Twój fotograf zajmuje się takimi usługami, czy musisz szukać innych firm. 

 

Sesja poślubna

Sesja poślubna to plener pary młodej wykonywany już po weselu. Zdjęcia te najczęściej wykonywane są w strojach ślubnych. Podkreślam najczęściej, bo zdarza się, że pary chcą na ten plener ubrać się „normalnie”. Nie ma tu reguły. 

Przy sesjach poślubnych najważniejsze jest to, by odpowiednio zaplanować tę sesję. Najlepiej wykonać ją krótko po ślubie, gdy macie jeszcze w sobie wciąż silne emocje. 

Z tego co zauważyła, im dłużej odkłada się plener ślubny, tym bardziej nie ma się czasu i czasem ochoty już go zrobić.

Sesja poślubna zdecydowanie góruje nad sesją w dniu ślubu luzem, który Ci będzie towarzyszyć. Nie musisz się spieszyć, nie trzeba uważać na sukienkę, by się nie pobrudziła, na buty, na włosy, makijaż. Wybierasz z mężem odpowiedni dla Was dzień i jeśli zepsuje się pogoda – można przełożyć plener na inny termin. Możesz pojechać na zdjęcia w dowolne miejsce a nie to, które jest w pobliżu lokalu. 

Zdecydowanie sesja poślubna w inny dzień, niż dzień ślubu, daje Ci większe możliwości znalezienia miejsca, skupieniu się na sobie, na emocjach, na byciu blisko. 

Moja rada – dopytaj swojego fotografa do kiedy maksymalnie masz możliwość zrobienia pleneru poślubnego. Są fotografowie, którzy w umowach jasno określają, że np. sesję poślubną wykonują do 3 czy 6 miesięcy od daty ślubu. 

 

Sesja w dniu ślubu

Skoro tak wiele jest zalet sesji w innym terminie, niż dzień ślubu, to czemu proponuję także zastanowić się nad opcją zdjęć w dniu ślubu?

Jest jedna rzecz, której nie da się powtórzyć – to są emocje. W dniu ślubu są one tak niepowtarzalne, że warto chociaż na kilku zdjęciach je uwiecznić. 

Pozowane zdjęcia w terminie wesela trwają krótko. 

Możesz pamiętać jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu trend, że każda sesja odbywała się w dniu ślubu. Fotograf porywał parę czasem na godzinę albo dłużej na zdjęcia a wtedy goście czekali znudzeni na parę. Dzisiejsze zdjęcia w dniu ślubu wyglądają zupełnie inaczej. 

Taka sesja może mieć kilka lub kilkanaście ujęć i to wszystko. W związku z tym trwa to 10 minut, innym razem 30. 

Czasami fotografowie wykorzystują światło zachodzącego słońca, by wykonać dosłownie kilka zdjęć. Jeśli nie ma warunków do zrobienia takich fotografii, wtedy kilka portretów wykonuje się gdzieś w lokalu, w apartamencie pary czy na terenie hotelu. 

Jeśli pogoda nie dopisuje, wystarczą wnętrza. Bywa, że portrety wykonywane są kilka razy w ciągu dnia, bo są ku temu warunki. Np. zaraz po first looku, przed kościołem, po życzeniach, w trakcie wesela. Czasami w drodze spod miejsca ceremonii do lokalu para młoda i fotograf zatrzymują się w jakimś urokliwym miejscu, by wykonać kilka portretów. 

Dlaczego uważam, że takie zdjęcia powinno się zrobić? Znam wiele przypadków par, które po ślubie w całym tym zabieganiu zupełnie nie miały czasu na sesję, która im ostatecznie przepadła. Dlatego, gdyby nie kilka pozowanych zdjęć z dnia ślubu, pewnie by nie mieli takich typowych zdjęć do ramki. 

Podsumowując – jestem zwolenniczką tworzenia wielu pamiątek z ważnych wydarzeń życia. Swoim parom podkreślam, że warto inwestować we wspomnienia. Dlatego zarówno zdjęcia jak i film to podstawa w planowaniu ślubu i wesela. 

Warto jednak, oprócz tradycyjnego reportażu z dnia ślubu, pomyśleć o profesjonalnych sesjach. 

 

Życzę Ci pięknych kadrów z Twojego ślubu.

 

Napisz do mnie!

Jest mi bardzo miło, że tu jesteście!
Mam nadzieje, że będę mogła przygotować ten najważniejszy dzień w Waszym życiu w najpiękniejszy możliwy sposób.

Na początku powiedzcie mi coś o sobie o Waszych marzeniach wyobrażeniach i o tym jak chcielibyście by ten jeden, jedyny dzień wyglądał.