fb instagram
575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl
fb instagram 575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl

Ach, ten alkohol na weselu

 

Wydawać by się mogło, że kwestia alkoholu na weselu jest bardzo prosta. Zamawia się wódkę, wino i czasem jakieś dodatkowe trunki na bar.

Jednak wiem, że wiele par nie zadowala się tradycyjnym podejściem do alkoholu. I dobrze, bo trunki na weselu mogą być wspaniałą atrakcją dla gości.

Postanowiłam zebrać Wam w jednym miejscu wszelkie kwestie związane z eleganckim podejściem do alkoholu na weselu.

WRÓĆ

Jak dobrać alkohol na wesele?

To nie będzie wpis o markach trunków. Nie będę Wam też wyliczać ile alkoholu potrzeba na wesele. Obie kwestie są bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników.

Chcę skupić się na tym jak uczynić z alkoholu element dodający pewnej elegancji, czasem oryginalności czy atrakcyjności na weselu.

Pokażę, że warto zadbać także o trunki bezalkoholowe, a także o alkohol o słabszej mocy.

Sama przez wiele lat miałam problem, bo rzadko zdarzały się wesela z winami. Dzisiaj to jest już powszechne, ale przez długi czas nie miałam co pić na przyjęciach, bo lubię dobre wino do obiadu, a to rzadko się pojawiało na stołach.

Dlatego chcę podkreślić, że warto pomyśleć o swoich gościach i dopasować do nich nie tylko potrawy, ale i alkohol. Pamiętajcie o tych lubiących mocne trunki, o tych, którzy wypiją przez całe wesele jedną lampkę do posiłku i o tych, co uwielbiają drinki kolorowe, bezalkoholowe.

 

 1. Drinki powitalne

To, jak powitamy gości i czym, zależne jest od scenariusza dnia.

 • Witamy gości szampanem – najczęściej przyjęty scenariusz na polskich przyjęciach. Goście czekają na parę młodą, a kiedy ta przyjeżdża na salę – kelnerzy rozdają szampana. Zadbajmy o to, by wino musujące było nie tylko smaczne, ale i pięknie podane. Można pokusić się o dodanie do szampana owoców (np. truskawek). Ostatnio widać także kieliszki szampana z chmurką – obłoczkiem waty cukrowej, która pięknie ozdabia kieliszek niejako unosząc się nad nim. Pamiętajcie także o szampanie bezalkoholowym – nie tylko dla dzieci, ale i dla kobiet w ciąży czy osób, które przyjmują leki.
 • Podczas życzeń podajmy drinki, także te bez alkoholu – ten scenariusz może pojawić się przy ślubach plenerowych, które odbywają się w tym samym miejscu, co przyjęcie. Po ceremonii, w trakcie życzeń, kelnerzy mogą rozdawać drinki powitalne i przekąski. A w tle dobrze, by słychać było muzykę, najlepiej graną na żywo. Orzeźwiające drinki sprawdzą się przy upalnym dniu i sprawią, że goście poczują już od samego początku klimat wesela nietypowego.

 

 1. Wino do obiadu i toastów

Eleganckie przyjęcie nie może odbyć się bez wina. To jakiego rodzaju trunek będzie podawany, zależy od wybranego menu.

Gdzie szukać porady? Niektóre lokale mają swojego sommeliera, który może pomóc w doborze wina. Fachową pomoc dostaniecie także w dobrych sklepach z winami, gdzie można je zamówić na swoje przyjęcie. Wystarczy, że podacie dania, które planujecie zaserwować na przyjęciu, a sommelierzy pomogą dobrać do nich trunek. Bo jak wznosić toast, to tylko winem! I to najlepiej dobrym!

 

 1. Profesjonalna obsługa barmańska – bar

Barmani robiący pyszne drinki to wciąż jedna z najlepszych atrakcji na wesele. Różnorodność smaków, w tym możliwość zamawiania drinków bezalkoholowych, to nie jedyne zalety profesjonalnych barów.

Barmani zapewniają np. mobilny bar, profesjonalne szkło, owoce, syropy i wszelkie dodatki, które są potrzebne, by podać gościom pysznego i estetycznego drinka. Z góry ustala się listę kilku/kilkunastu drinków, które goście będą mogli zamawiać (za darmo) w barze.

Czasami w swojej ofercie barmani mają także serwowanie gościom wina na weselu, a także dbanie o to, by nie zabrakło trunku na stołach.

W wielu ofertach barmanów jest także możliwość zamawiania alkoholu od nich, jeśli para młoda nie chce zajmować się tym osobiście. A jeśli alkohol jest po Waszej stronie – barmani mogą pomóc w obliczeniu proporcji potrzebnego na wesele trunku.

 

 1. Barki z alkoholem (i bez)

Barek z alkoholem? Tak, jeśli zrobimy to z pomysłem. Wyobraźcie sobie barki tematyczne, które mogą być świetnym uzupełnieniem dekoracji. W zależności od lokalu, w którym jest wesele i charakteru przyjęcia, takie barki mogą być umiejscowione gdzieś w pobliżu stref chilloutowych.

Jakie bary można zaaranżować?

 • Bar męski, na którym znajdą się różne rodzaje whiskey i cygara. Barki męskie mogą też zawierać alkohole takie jak śliwowica, bimber czy inne mocne trunki. Tu jest też miejsce na piwa, a najlepiej te rzemieślnicze lub z małych lokalnych browarów.
 • Bar kobiecy – charakteryzują lżejsze trunki. Można tu postawić wina, w tym oczywiście prosecco czy inne wina musujące, a także nalewki czy cydr.
 • Bar bezalkoholowy – z lemoniadami, oranżadami i innymi napojami, które mogą zawierać bąbelki, ale nie procenty :). Sprawdzą się tu napoje, które można podać w ciekawej formie, zależnej oczywiście od stylu imprezy. Pasują tu napoje w szklanych buteleczkach, napoje podane w szklankach-słoikach, z papierowymi słomkami. Ten bar powinien być tak słodki, prawie jak słodkie stoły z deserami.

 

 1. Alkohol własnego wyrobu

Niektóre rodziny mają taką tradycję, że wyrabiają własne nalewki czy inne trunki. I w takich przypadkach chcą, by te ich wyroby były także dostępne na weselu.

Warto zadbać o ładne butelki, w których poda się alkohol i etykiety, które będą nawiązywać do papeterii ślubnej.

 

 1. Jadą wozy… alkoholowe

Wyobraźcie sobie odrestaurowane zabytkowe auta, które przywożą na wesele alkohol. Serwowane z takich motoryzacyjnych cudeniek staną się świetną atrakcją na przyjęciu.

Na rynku są dostępne, np.:

 • auto z winem – Prosecco Van Bianca e Nera, Frizzanti The Prosecco Van, etc.
 • auto z piwem rzemieślniczym – Krakoski Hultaj.

Znajdziecie także mnóstwo foodtrucków, które też mogą urozmaicić wesele nie tylko pysznym jedzeniem, ale i napojami czy lodami.

 

Alkohol jest nieodłącznym elementem przyjęć weselnych. Oczywiście, zdarzają się wesela bezalkoholowe na polskim rynku, ale nadal są one rzadkością. Chociaż, gdybym miała doradzić coś osobom, które takie wesele organizują, to właśnie obsługę barmańską i bar z napojami bez procentów. Ale to temat na osobny wpis.

Pamiętajcie, że na weselu dobrze jest pomyśleć o wszystkich gościach, których zapraszacie. Weźcie pod uwagę preferencję Waszych rodziców, cioć czy dziadków. Jeśli wiecie, że babcia pije koniaczek – może warto zakupić go do baru? Przyjaciółka jest w ciąży – można kupić jej bezalkoholowe wino. Uwierzcie, taki mały gest zaskoczy gości i będą oni mile wspominać, że ktoś także o nich pamiętał.

Napisz do mnie!

Jest mi bardzo miło, że tu jesteście!
Mam nadzieje, że będę mogła przygotować ten najważniejszy dzień w Waszym życiu w najpiękniejszy możliwy sposób.

Na początku powiedzcie mi coś o sobie o Waszych marzeniach wyobrażeniach i o tym jak chcielibyście by ten jeden, jedyny dzień wyglądał.