fb instagram
575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl
fb instagram 575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl

Kameralne wesele czyli pomysły na małe przyjęcia

Kameralne wesele ma niepowtarzalny klimat i mnóstwo zalet. Jeśli zastanawiasz się nad organizacją takiego przyjęcia, ale wahasz się, to po tym artykule przekonasz się, że małe przyjęcia są wielką imprezą, tylko w mniejszym gronie. 

WRÓĆ

Kameralne wesele czyli pomysły na małe przyjęcia

Kameralne wesele ma niepowtarzalny klimat i mnóstwo zalet. Jeśli zastanawiasz się nad organizacją takiego przyjęcia, ale wahasz się, to po tym artykule przekonasz się, że małe przyjęcia są wielką imprezą, tylko w mniejszym gronie. 

 

  1. Kameralne wesele czyli jakie

Kameralne wesele dla wielu osób oznacza skromne przyjęcie. Czy jednak tak właśnie musi być? Oczywiście, że nie. Dla mnie kameralne wesele nie oznacza skromnego wesela. Są to dwa zupełnie inne terminy, opisujące różne imprezy. 

Powszechnie przyjęło się, że wesela w mniejszym gronie organizuje się ze względu na obniżenie kosztów. To oczywiście nieprawda, bo to nie jedyny powód, dlaczego niektóre pary wybierają na swoje przyjęcie mniejszą liczbę gości.

– Wesele tylko w gronie najbliższych

Czasami pary chcą spędzić te chwile tylko w gronie najbliższych. Nie jest to podyktowane chęcią oszczędzania, a podejściem do ślubu, które jest intymnym przeżyciem. Para chce na swoim weselu bawić się z ludźmi których zna, z którymi utrzymuje kontakt i które są dla niej ważne. Lista gości zatem celowo jest tworzona w oparciu o zasadę „znam, lubię, mam kontakt – to zapraszam”. 

– Małe wesele, bo mała rodzina

Są pary, które mają małe rodziny i wąskie grono przyjaciół. Ich lista gości nie jest więc na siłę redukowana. Takie przyjęcia mają niepowtarzalny klimat, bo na weselu są wszystkie najbliższe parze osoby. 

– Weselny weekend

Marzeniem pary młodej jest wyjazd wraz z najbliższymi na weekend nad morze, w góry, za granicę. Organizacja takiej imprezy na 100 osób jest trudna pod względem logistycznym jak i kosztowna. Zdają sobie z tego sprawę pary młode i dlatego zmniejszają liczbę gości, by marzenie ich mogło zostać zrealizowane. 

 

  1. Plusy organizacji małego przyjęcia ślubnego
  • Znasz swoich gości. Chociaż brzmi to absurdalnie, ale zdarza się, że pary młode, na dużych weselach, nie znają wszystkich gości. I nie mam tu na myśli tylko osób towarzyszących. Z pewnością znasz takie historie o cioci, której para nigdy wcześniej nie widziała, a była zaproszona na wesele. W przypadku małych przyjęć istnieje spora szansa, że takie sytuacje nie będą mieć miejsca. 
  • Masz większą swobodę wyboru lokalu – wybór idealnego lokalu może być problematyczny, gdy organizujesz wesele na 300 osób. W przypadku przyjęcia na 30 zobacz jak te ograniczenia znikają. Masz do dyspozycji mnóstwo nietypowych miejsc. Te wszystkie restauracje, stylowe hoteliki, które proponują stylizacyjne wnętrza, teraz stoją przed Tobą otworem. Nie ogranicza Cię już liczba gości. 
  • Wesele możesz zorganizować … nawet za 2 tygodnie – większa dostępność lokali sprawia, że nie musisz czekać na organizację ślubu latami. 
  • Ślub w małym kościółku – jeśli tylko taka ceremonia jest Twoim marzeniem, to masz możliwość zorganizowania jej w małym, zabytkowym obiekcie.
  • Dopracuj detale – dzięki temu, że liczba gości jest mniejsza, możesz zadbać o takie elementy, które przy dużych weselach generują koszty. Wyobraź sobie dopracowaną papeterię, zaproszenia wypisane przez kaligrafa, koperty wyściełane papierem z subtelnym motywem i zapieczętowane lakiem. Goście mogą dostać spersonalizowane upominki. Każdy element można właśnie w ten sposób dopasować.
  • Przy kameralnym przyjęciu można dopieścić gości – jak już wspominałam, na małym weselu nie ma przypadkowych gości. Co oznacza, że nie tylko ich znasz, ale wiesz także co lubią i jak możesz im sprawić radość. 
  • Zaszalej z menu – jedzenie na weselu jest ważne, a na kameralnym może być wyjątkowe. Zadbaj o podniebienia gości. Zaszalej. Wyobraź sobie ulubiony deser cioci, który stałby na słodkim stole. Albo uroczysty obiad, gdzie każdy z gości miałby do wyboru danie z dwóch zaproponowanych. To właśnie przy kameralnych przyjęciach można pomyśleć o urozmaiceniu go takimi detalami. 
  • Porozmawiaj z każdym gościem – to właśnie na małym przyjęciu możesz przysiąść się do każdego z gości, zapytać jak się bawi, a nawet zatańczyć z każdym z nich. 
  • Pamiątkowe zdjęcia – z pewnością na kameralnych weselach fotografowie są w stanie zrobić zdjęcia każdemu gościowi i parze młodej z każdym gościem (o ile będziecie chcieli mieć takie zdjęcia). 

 

Jak widzisz, celowo nie piszę o oszczędnościach na weselu kameralnym. Nie dlatego, że nie da się zaoszczędzić, ale dlatego, że właśnie na takim przyjęciu masz szczególną okazję do dopracowania wielu szczegółów. 

 

  1. Minusy zorganizowania kameralnego wesela
  • Wesele może nie trwać całą noc – oczywiście nie jest regułą, że wesele w mniejszym składzie skończy się zaraz po obiedzie. Sama widziałam takie przyjęcia, które pomimo kilkudziesięciu osób na liście gości, kończyły się bladym świtem.
  • Konflikty rodzinne – wesela (chociaż zupełnie tego nie rozumiem) bywają pretekstem do rodzinnych konfliktów. Jednym z nich może być organizacja małego przyjęcia, bo np. któryś z rodziców chciałby, aby wesele jego dziecka było huczne. Innym przykładem rodzinnych niesnasek jest to, że ktoś, kto nie znalazł się na liście gości weselnych, może poczuć się urażony.
  • Wasz pomysł na ślub może być kontrowersyjny – ślub w ogrodzie a potem przyjęcie w przydomowej altanie – taka wizja może niekoniecznie spodobać się rodzicom. W takim przypadku zdecydowanie ważne są rozmowy o tym, dlaczego wybieracie taką opcję. Z pewnością warto walczyć o swój scenariusz tego dnia. 

 

  1. Scenariusze kameralnych wesel
  • Zmień konwencję wesela – mniejsze wesele może przybrać nietypową formę. Zaproś gości na obiad, potem pojedźcie na ślub, by na koniec bawić się w wynajętym klubie. Im mniejsze wesele, tym więcej rozwiązań. 
  • Zorganizuj wesele w dowolnym miejscu w Polsce czy na świecie – już wiesz, że z wesela można zrobić ślubny weekend, zabrać najbliższych w zupełnie inny zakątek Polski czy nawet na wymarzoną wyspę. To oczywiście już kwestia ustaleń, czy płacicie za wszystko Wy, czy dzielicie się z gośćmi kosztami. 
  • Ślubny weekend to brzmi rodzinnie – Wyobraź sobie taki scenariusz – przyjeżdżasz na weekend z bliskimi. W piątek rozpoczynacie obiadem, w sobotę od rana wspólnie szykujecie się na ślub. Potem ceremonia i Wasze przyjęcie. A w niedzielę poprawiny w dowolnej formie. Wycieczka, relaks nad basenem, SPA czy ognisko. Ciągle razem z przyjaciółmi, z rodzinami. Czy to nie brzmi wspaniale?
  • Zrób tradycyjne wesele, ale w małym gronie – kameralne wesele może przybrać tradycyjną formę. Dlaczego o tym wspominam? Często do kameralnych wesel podchodzi się mniej poważnie. Nie powinno być białej sukni, zespołu czy całonocnej imprezy. Zupełnie tego nie rozumiem, bo liczba gości nie powinna mieć wpływu na to, co chce para młoda. Jeśli marzysz o weselu na 30 osób, ale z tradycyjnymi elementami i do białego rana – takie wesele powinnaś mieć. 

Kameralne wesela w niczym nie ustępują tym organizowanym na setki osób. Mogą być tak samo dopracowane, tak samo doskonale zorganizowane i para może przeżywać je podobnie, jak organizację wesela na 200 osób. 

Ciekawa jestem jakie Ty masz doświadczenie z kameralnymi weselami? Czekam na Twoją opinię. 

Napisz do mnie!

Jest mi bardzo miło, że tu jesteście!
Mam nadzieje, że będę mogła przygotować ten najważniejszy dzień w Waszym życiu w najpiękniejszy możliwy sposób.

Na początku powiedzcie mi coś o sobie o Waszych marzeniach wyobrażeniach i o tym jak chcielibyście by ten jeden, jedyny dzień wyglądał.