fb instagram
575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl
fb instagram 575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl

Wesele a koronawirus – nowe wytyczne 3.06.2020

Odkąd dowiedzieliśmy się, że będą możliwe wesela do 150 osób, cała branża ślubna i pary młode czekały na konkretne informacje o ślubach w 2020 roku. Ministerstwo Rozwoju 3.06.2020 roku opublikowało zalecenia, które rzucają nowe światło na to, jak mogą wyglądać obecnie wesela. Dziś przedstawiam Wam najważniejsze wytyczne i to, jaki będą one mieć wpływ na kształt organizowanych przyjęć w 2020 roku.

WRÓĆ

Nowe wytyczne na wesela w 2020 roku

Liczba osób

  • Nadal obowiązuje liczba do 150 osób na weselu (moim zdaniem, wliczone są także dzieci). Nie wprowadzono zasady, w której liczba gości uzależniona jest od powierzchni lokalu. 
  • Według mnie, liczba ta obejmuje tylko zaproszonych gości, nie wliczone są w to osoby z obsługi wesela. 
  • Uwaga – z powodu nowych wytycznych dotyczących usadzania gości przy stołach (szczegóły poniżej) niektóre lokale są zmuszone zaniżyć liczbę gości. Dowiedz się od swojego lokalu, czy rzeczywiście będzie miał możliwość organizacji wesela na maksymalnie 150 osób.

 

Maseczki

  • Goście ani para młoda nie muszą chodzić w maseczkach na weselu.
  • Maseczki musi mieć obsługa, czyli nie tylko kelnerzy, ale i reszta usługodawców szczególnie w sytuacji, gdy ma się bezpośredni kontakt z innymi osobami.
  • Moim zdaniem maseczek nie musi nosić nikt z obsługi, jeśli wykonuje pracę, która mu to uniemożliwia, np. DJ podczas przemawiania do gości, muzycy śpiewający podczas mszy w kościele, wokalista gdy śpiewa czy muzyk który gra na saksofonie.

 

Rozsadzenie gości i osób z obsługi

  • Goście powinni być rozmieszczeni z zachowaniem zasady, by przy jednym stole znajdowały się osoby z jednej rodziny lub mieszkające razem.
  • Odległość między stolikami powinna wynosić 2 m.
  • W przypadku, gdy osoby siedzące przy stole nie są z jednej rodziny, trzeba pamiętać o zachowaniu odstępów. Przyjęto zasadę, że w takim przypadku powinno być zajętych przy stole o 20% mniej miejsc (czyli przy stole na 10 osób trzeba usadzić 8 osób). 
  • Powinno się usadzać gości po obu stronach stołów, ale tak, by goście nie siedzieli naprzeciwko siebie. 

 

Lista gości i usługodawców

  • W zaleceniach znajduje się zapis o dysponowaniu listą gości i usługodawców wraz z namiarami, którą to listę przekaże się Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku, gdyby u kogoś podejrzewano chorobę. 
  • Polecam stworzyć taką listę z uwagi na to, że może ona znacznie przyspieszyć całą procedurę w przypadku, gdyby ktoś po weselu miał np. dodatni test na koronawirusa.
  • Lista może być stworzona np. w pliku tekstowym z nazwiskami gości i usługodawców wraz z podaniem nr telefonu. Ważne, by mieć szybko dostęp do takiej listy (lista w e-mailu, w chmurze).  
  • O ile zdobycie namiarów na gości nie powinno być problematyczne, to jednak nie wszystkich usługodawców da się wpisać na listę. Pamiętaj, że tu liczą się także osoby z obsługi lokalu (kuchnia, kelnerzy, panie sprzątające) a także obsługa wesela (zespół ale i jego kierowca, fotograf, kamerzysta, dekoratorki i osoby pomagające im w tworzeniu dekoracji, montażyści świateł i wszystkie osoby, które w ten dzień pracują na weselu). Dobrze jest mieć listę gości plus listę najważniejszych usługodawców (a Ci w razie sytuacji awaryjnej, przekażą namiary na osoby, które tego dnia dla nich pracowały). 

 

Wytyczne w lokalu

  • 1 kelner ma obsługiwać 15 osób; najlepiej, by ten sam kelner miał kontakt z tylko z danym stolikiem, stolikami. 
  • Wszystkie bary samoobsługowe, w tym wiejskie stoły, słodkie stoły, bufety z kawą i herbatą powinny być obsługiwane przez wyznaczoną do tego osobę. Zapewne ta sama osoba powinna także kontrolować, by nie tworzyły się kolejki do tych bufetów.
  • W praktyce na weselach można będzie się oznacza to tyle, że większość dań będzie serwowana. Trzeba także zastanowić się co z przekąskami – może warto przenieść je ze stołów do bufetów, bo to będzie bardziej higieniczne. 
  • Każdy z gości ma dezynfekować ręce przy wejściu do lokalu. W możliwie w jak największej licznie miejsc powinny znajdować się płyny dezynfekujące. 
  • Lokal ma być często wietrzony i dezynfekowany.

 

Jak wygląda wesele w pandemii?

Wytyczne dotyczące organizacji wesel w czasie pandemii nie zawierają za wielu wskazówek co do konkretnych punktów wesel. Są to ogólne wytyczne. 

Nie ma żadnych oficjalnych wskazówek odnośnie zabaw na parkiecie. W informacji opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju znajdują się tylko te, które dotyczą spożywania posiłków przy stołach.

Większość zaleceń dotyczy ogólnych zasad, które panują w obecnej sytuacji, np. dezynfekcja rąk, zasady dotyczące przestrzegania odległości pomiędzy ludźmi wynosząca 2 m, obsługa przy bufetach czy zakaz tworzenia się skupisk. 

Pozostaje nam więc trochę ruszyć wyobraźnię i zastanowić się jak te wytyczne wpłyną na poszczególne etapy wesela. 

Wszystkie poniższe podpunkty są jedynie sposobem dopasowania wesela do ogólnych wytycznych jak zachować się w czasie pandemii.

 

Życzenia 

  • Przy życzeniach mogą się tworzyć „kolejki”. Ciężko mi wyobrazić sobie, by nagle wszyscy goście przestrzegali zasady zachowania dystansu. Tym bardziej nie wyobrażam sobie, by np. świadkowie chodzili pośród gości i rozstawiali ich na zalecaną w rozporządzeniu odległość. 
  • Jednak trudno mi wyobrazić sobie ślub bez życzeń. Może warto zatem zadbać, by były one w zupełnie innej formie, np. ustalmy, że nie będzie przytulania i całusów, a nawet podania rąk. Wiem, że to dla nikogo nie będzie łatwe, ale chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich. 
  • Warto zorganizować życzenia na świeżym powietrzu, przed kościołem, przed USC, przed lokalem. Jeśli jednak pogoda na to nie pozwala, w lokalu trzeba pamiętać o bezpiecznych odległościach. 

 

Zabawa na parkiecie 

  • Powitanie pary młodej, tańce czy zabawy na parkiecie to kolejny bardzo istotny punkt, który zapewne trochę się zmieni. Przynajmniej w teorii. 
  • Powitanie pary młodej przez gości – najlepiej zorganizować przy stołach, jeśli jest mały lokal. W przypadku dużego parkietu i obszernego lokalu, takie przywitanie można zorganizować w tradycyjny sposób, ale pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości. 
  • Polecam zrezygnować ze wszystkich zabaw kontaktowych typu pociąg, podrzucanie pana młodego czy wszelkich zabaw oczepinowych tego typu (np. zbieranie na wózek).
  • Nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji gości – niektórzy będą zachowywać dystans a inni nie. Nie wyobrażam sobie, by nagle taniec miało odbywać się jedynie w kółeczku. Może warto jednak, by do tańca prosić osoby z najbliższego otoczenia. 

 

Zdjęcia

  • Zdjęcia grupowe gości – nie polecam. Nie ma sposobu, by 150 osób ustawić tak, by zachować pomiędzy nimi 2 m odstępu i aby…każdy zmieścił się na zdjęciu. 
  • Zdjęcia w mniejszych grupach – polecam natomiast rozważyć zdjęcie pozowane, ale zaprosić do nich mniejsze grupy osób. Najlepiej takie zdjęcia wykonywać na zewnątrz. 
  • Fotobudki – nie musicie rezygnować z tej formy, ale trzeba będzie ją zmodyfikować. Przy fotobudkach zwykle gromadzą się tłumy, dlatego obsługa powinna pilnować, by nie tworzyły się kolejki. Z pewnością problematyczne stają się gadżety, które zwykle są ich główną atrakcją. Nie wyobrażam sobie, by po każdym użyciu dezynfekować gadżety (i jak to robić, by to rzeczywiście miało sens). Może warto pomyśleć o jednorazowych zestawach (chociaż nie jest to ani tanie rozwiązanie, ani ekologiczne).
  • Nie polecam zdjęć w skupiskach ludzi, np. zdjęcia z zimnymi ogniami.. Jeśli jednak chcecie mieć taką pamiątkę, zaproście do zdjęcia dosłownie kilka najbliższych osób. 

 

PODSUMOWANIE

Wiem, że pojawia się wiele zapytań – jak się przygotować, jak przygotować gości, co robić. 

Jeśli zdecydowałaś się, że wspólnie z narzeczonym organizujecie wesele w 2020 roku, przemyśl wszystkie punkty wesela i ostatecznie poinformuj swoich gości o nowych zasadach panujących podczas Twojego przyjęcia. 

– Możesz zrobić to w momencie, gdy będziesz potwierdzać przybycie gości lub na stronie ślubnej, jeśli taką prowadzisz. 

– Słyszałam także o tym, że niektóre pary tworzą zamkniętą grupę na Facebooku, gdzie wrzucają wszystkie informacje o swoim weselu.

 

  • Możesz również stworzyć dokument, który prześlesz e-mailem do swoich gości lub wydrukujesz go i przekażesz gościom np. przed samym ślubem (można wydrukować takie wytyczne w tym samym stylu co masz papeterię ślubną). Może to być w formie krótkich informacji lub nawet infografiki, w której pokażesz podstawowe zasady panujące na Twoim weselu.  

 

Pamiętaj, że w wytycznych zalecane jest, by para młoda poinformowała gości i usługodawców, że na weselu nie mogą przebywać osoby, które są chore na koronawirusa, przebywają na kwarantannie czy izolacji. To jedyne obowiązki pary młodej w obecnej sytuacji. Reszta jest po stronie usługodawców a w szczególności lokalu. 

Każdy z nas zastanawia się jak będzie wyglądać wesele w 2020 roku. Mam nadzieję, że chociaż specyficzne, dla każdej panny młodej będzie wyjątkowe. 

Życzę dużo zdrowia i pięknych wspomnień.

PS 

Dokładne wytyczne dotyczące wesel znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju:

https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia

 

Napisz do mnie!

Jest mi bardzo miło, że tu jesteście!
Mam nadzieje, że będę mogła przygotować ten najważniejszy dzień w Waszym życiu w najpiękniejszy możliwy sposób.

Na początku powiedzcie mi coś o sobie o Waszych marzeniach wyobrażeniach i o tym jak chcielibyście by ten jeden, jedyny dzień wyglądał.