fb instagram
575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl
fb instagram 575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl

Jesienne wesele – plusy i minusy organizacji ślubu poza sezonem

Obecna sytuacja na rynku zmusiła wiele par do zmiany dat swoich uroczystości. Niektóre zdecydowały się przenieść wesele na 2021 rok. Pozostała część szuka wolnych terminów jeszcze w 2020.

Zastanawiasz się nad przeniesieniem Waszego wesela? Może warto wziąć pod uwagę terminy jesienne? 

O tym jak wygląda wesele jesienią i jakie są plusy i minusy jesiennych ślubów znajdziesz w zestawieniu poniżej.

WRÓĆ

Jesienne wesele czyli kilka słów o terminach

Zacznijmy od tego, że terminem jesienne wesele najczęściej określamy śluby od września do listopada. Trochę niezgodnie z kalendarzem, bo astronomiczna jesień zaczyna się około 23 września a kończy 22 grudnia. 

Czy jednak spotkaliście się kiedyś, by ktoś nazywał swoje grudniowe wesele jesiennym? Albo wesele we wrześniu letnim? Ja też nie, dlatego przyjmijmy, że jesienne wesela to te, które odbywają się od września do listopada.  

Można je podzielić na te, które często wybierają pary młode (wrzesień, październik) i na wesela w listopadzie, miesiącu, który większość par pomija z uwagi na negatywne skojarzenia, np. z 1 listopada.

Skoro mamy już ustaloną terminologię, czas przejść do konkretów. Czym różnią się wesela jesienne od tych organizowanych latem? Czy są jakieś minusy ślubów jesienią? Zebrałam dla Was argumenty, które przedstawiałam swoim parom.

 

Jakie są plusy jesiennego wesela?

  • Dostępność terminów – mniej popularny miesiąc zapewnia więcej dostępnych terminów w lokalach i u innych usługodawców. 
  • Polska złota jesień – najczęstszym z argumentów dotyczących wesel na jesieni jest właśnie argument o pięknej złotej jesiennej aurze. Przez wiele lat wrzesień i październik miały stabilniejszą pogodę od np. deszczowego maja. Jednak pamiętajmy – Polska pogoda potrafi płatać figle w każdym terminie, nie tylko jesiennym. Należy przygotować się na różne scenariusze. Zawsze trzeba mieć ze sobą parasol w razie, gdyby po ceremonii trzeba było ratować się przed deszczem.
  • Goście – im mniej popularny miesiąc ślubu, tym większe prawdopodobieństwo, że lista gości będzie zapełniona. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób już jest po urlopach, nie mają innych wesel w tym samym terminie i zwyczajnie są bardziej dostępni. Nie muszą bowiem wybierać czy jechać na urlop, iść na wesele do innej pary czy wybrać Twoją imprezę. Jest jeszcze jeden plus. Często moje pary boją się, że jak będzie ładna pogoda, to goście zamiast bawić się na parkiecie, będą siedzieć gdzieś w ogrodzie obok lokalu. Jesienią zdecydowanie ten problem może przestać istnieć ;).
  • Krótsze dni i dłuższe wieczory, które sprzyjają atmosferze – jesienne dni są krótsze, a to zdecydowanie sprzyja atmosferze. Wyobraź sobie ten moment, gdy Twoi goście wchodzą na salę, a tam panuje lekki półmrok rozświetlony lekko girlandami i światłem świec. O ile romantyczniej to wszystko wtedy wygląda :).
  • Dekoracje jesienne – jesień to bardzo wdzięczny temat. Nie musisz jednak wybierać tylko typowych jesiennych kolorów czy motywów. To miesiąc, który zdecydowanie sprzyja dekoracjom światłem, mnogością pomysłów na wykorzystanie kolorów i mocnych akcentów. 
  • Menu jesienne – jestem zwolenniczką wykorzystywania w menu sezonowych potraw. Jesienią można poszaleć z dodatkami – grzyby, orzechy, dynie, śliwki czy jabłka. Uwierzcie, że dopasowanie potraw do pory roku to jeden ze sposobów na podkreślenie miesiąca, w którym bierzecie ślub. 
  • Jesienna sesja zdjęciowa – na koniec zostawiłam jedną z ważniejszych pamiątek, czyli zdjęcia. Sesja narzeczeńska czy poślubna może odbyć się właśnie w tej malowniczej porze roku. Wyobraź sobie te kolory – czerwienie, rudości i żółcie, które przebijają się wraz z każdym kolejnym dniem jesieni. Jesień to także czas na poranne mgły, które w połączeniu z ciepłym światłem wschodzącego słońca i kolorowych liści, dają magiczną aurę, którą będzie można podziwiać latami. 

 

Jakie są minusy wesela organizowanego jesienią?

  • Pogoda – to właśnie ten argument pada zawsze jako pierwszy w przypadku omawiania organizacji ślubów poza sezonem wakacyjnym. Uważam, że w Polsce, w naszym klimacie, nie da się do końca przewidzieć pogody. W listopadzie może być piękne słońce, a w maju zimno i deszcz. Dlatego zawsze powtarzam – na pogodę za oknem najlepsza jest pogoda w sercu :).
  • Koszty związane z zakupem ubrań wierzchnich – na jesienne wesela zawsze proponuję mieć plan b w przypadku niepogody. Lekki płaszcz, chusta i parasol to zestaw doskonały. Dlatego w przypadku jesiennych wesel do budżetu ślubnego trzeba wliczyć zakup dodatkowych ubrań dla pary młodej. 

 

Jak widać, znacznie łatwiej znaleźć plusy jesiennego ślubu niż argumenty przeciwko organizacji wesela poza sezonem. 

Mam nadzieję, że moje zestawienie pomoże parom młodym w przemyśleniu czy organizują wesele w sezonie czy wybierają na swoją datę ślubu jesienne terminy. 

 

Napisz do mnie!

Jest mi bardzo miło, że tu jesteście!
Mam nadzieje, że będę mogła przygotować ten najważniejszy dzień w Waszym życiu w najpiękniejszy możliwy sposób.

Na początku powiedzcie mi coś o sobie o Waszych marzeniach wyobrażeniach i o tym jak chcielibyście by ten jeden, jedyny dzień wyglądał.