fb instagram
575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl
fb instagram 575 557 155 edyta@cudniesplecione.pl

Dzieci na weselu – jak o nie zadbać?

Wśród panien młodych toczą się dyskusje na temat tego, czy powinno się zapraszać rodziców z dziećmi na wesele, czy nie. Zapewne każda z tych osób ma w jakimś stopniu rację w swoich argumentach, ale nie o tym jest mój artykuł.

Dzisiaj pokażę różne możliwości zaangażowania dzieci w weselne rytuały. Doradzę także jak można zadbać o najmłodszych gości na weselu, by dobrze się bawili, a dzięki temu, by także z wesela skorzystali i ich rodzice.

 

WRÓĆ

Jak zaangażować dzieci na ślubie?

Jeśli zdecydowaliście się na organizację wesela, na które zaprosicie także najmłodszych gości, to warto pomyśleć o tym, czy w jakiś sposób można włączyć je do ceremonii.

W przypadku, gdy macie w swoim otoczeniu bliskie dla Was maluchy, można w rozmaity sposób zaangażować je na ślubie.

 • Orszak ślubny z dziećmi. Najlepiej, by cały orszak ubrany był w podobne stroje. Można zaaranżować bardzo uroczysty przemarsz takiego orszaku na miejsce ceremonii, np. najpierw idą małe dziewczynki i sypią płatki róż, potem idzie chłopiec z obrączkami, następnie inny chłopiec z tabliczką „Idzie piękna panna młoda”. Potem dołącza korowód składający się ze starszej części orszaku, w tym świadkowie. A na końcu orszak zamyka panna młoda, którą prowadzi tata. Taki scenariusz pasuje idealnie do majestatycznych kościołów, a także ceremonii plenerowych.
 • Dziewczynki sypiące płatkami; ubrane w podobne sukienki będą uroczo wyglądać na zdjęciach, a same zainteresowane – mogą być bardzo dumne z tego, że zostały włączone do tak poważnej funkcji.
 • Chłopcy niosący obrączki lub tabliczkę ze śmiesznym napisem, np. “Uwaga – nadchodzi panna młoda”, “Wujku – idzie już miłość Twojego życia”, etc,
 • Trochę starsze dzieci można włączyć w ceremonię – może Wasi przyjaciele mają dziecko, które potrafi ładnie śpiewać lub grać na instrumencie? Albo w rodzinie jest nastolatek, który ładnie czyta? Warto zapytać takie osoby, czy chcą wziąć czynny udział w Waszej ceremonii.

Są pewne nieprzewidywalne rzeczy, jak pogoda i to, jak zachowa się na ślubie dziecko :).

Małe dzieci bywają nieobliczalne, więc musicie przyjąć też taki scenariusz, że dziewczynka zamiast iść aleją i sypać przed Wam płatki, może uciec do ławki, gdzie będzie siedzieć jej babcia. Ale czy to właśnie nie jest w tym słodkie?

 Jak ugościć najmłodszych gości na weselu? 

Staram się doradzać moim parom, żeby pomyśleli zawsze o wszystkich gościach. Dlatego tym bardziej, gdy organizujemy przyjęcie na którym będą dzieci, warto dopasować się trochę i do nich.

Od czego zaczynam organizację wesela pod kątem dzieci? Poniżej kilka kwestii, którymi warto się zająć:

 • Osobny stół dla dzieci – dzieci, które mogą samodzielnie siedzieć i jeść, warto posadzić przy jednym stole. Ten stół dobrze jest także odpowiednio udekorować. Mogą to być te same kompozycje kwiatowe, co na innych stołach, ale z dodatkiem np, balonów z helem. Chodzi o to, by było ładnie i bezpiecznie. Dlatego odradzam stawiać na stole świece. W zamian proponuję np. światełka czy lampki.
 • Stół dla nastolatków – jeśli mamy na tyle nastolatków, by można ich było posadzić przy jednym stole – to także jest dobry pomysł. Integracja na weselu jest potrzebna :).
 • Krzesełka do karmienia dla dzieci – nie zapomnijmy także o tych najmniejszych dzieciach, które będą siedzieć przy rodzicach. Warto od razu przy ustaleniach rozsadzania gości policzyć liczbę takich krzeseł do karmienia. I potem przekazać managerowi sali, w którym miejscu je umieścić.
 • Odpowiednie menu dla dzieci na weselu – nie oszukujmy się. Mało które dziecko zje chętnie kaczkę z burakami. Warto zatem zadbać, by tego dnia dostały one coś, co lubią. Często w menu restauracji pojawiają się propozycje dla najmłodszych, a w nich np. rosołek z makaronem w kształcie zwierzątek, mini pizze, kurczaczki-nuggetsy, domowej roboty frytki i inne rarytasy. Warto także dowiedzieć się o alergie pokarmowe i nietolerancje wśród najmłodszych gości. Takie wytyczne koniecznie trzeba przekazać do lokalu.
 • Napoje – warto urozmaicić podawane napoje o coś więcej, niż tylko colę. Lemoniady, soczki czy odpowiednio przygotowane owocowe koktajle dla dzieci z pewnością będą dla nich atrakcją. Jeśli do tego zadbamy o formę podania (ciekawe kubeczki, kolorowe słomki papierowe) to możecie być pewni, że dzieci też docenią takie detale.
 • Słodki stół i inne atrakcje dla łasuchów (nie tylko małych) – słodki stół z deserkami, ciasta i kolorowe babeczki albo lody na weselu to raj dla dzieci (i nie tylko).
 • Podziękowania dla najmłodszych gości – dzieci znacznie bardziej ucieszą się ze słodkiego podziękowania, niż gdy dostaną od Was magnes na lodówkę. Jeżeli planujecie wręczać prezenty dla gości pomyślcie o tym, by dzieci dostały coś dla siebie. Mogą to być pralinki, jajko-niespodzianka albo zabawka do wytwarzania baniek mydlanych. Byle nie słoiczek z miodem ;).

Jak zabawić najmłodszych gości?

Dzieci na weselu zwykle się nudzą. A dziecko, które się nudzi, szuka zabawy. Czasem zaczepia inne dzieci, ale zwykle próbuje włączyć do zabawy swoich rodziców. A Ci, zamiast bawić się na weselu, biegają za nią lub ciągle sprawdzają co robi ich pociecha.

Dlatego, moim zdaniem, warto zapewnić dzieciom, i tym samym ich rodzicom, trochę zabawy. O starszych gościach pamiętamy, dlaczego więc pomijać tych młodszych?

Co proponuję?

 • Animacje na weselu – idealnie, by zabawianiem dzieci zajęły się animatorki. Specjalnie wynajęta do tego celu firma ma doświadczenie i odpowiednie zaplecze, by zapewnić atrakcje dla dzieci w różnym wieku.
 • Gry i zabawy – planszówki, puzzle, warcaby czy szachy to dobry pomysł, by zająć uwagę dzieci. Można stworzyć specjalny kącik do zabaw, w którym położy się takie akcesoria. Idealnie, gdy dzień jest ciepły, a pobliski ogród nadaje się do rozłożenia gier w przestrzeni. W sieci znajdziecie wiele drewnianych zabawek nadających się do zaaranżowania ogrodu, np. kółko i krzyżyk. Można także naszykować piłki czy paletki do badmintona.
 • Kąciki dla najmłodszych – jeśli nie ma wynajętych animatorek można przygotować odpowiednio miejsce dla dzieci. Warto rozłożyć tam kredki, kolorowanki, czyste kartki albo plastelinę (najlepiej niebrudzącą) by dzieci mogły tworzyć.
 • Kino letnie – to jedna z możliwości zaaranżowania przestrzeni, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, w ogrodzie. Wszystko zależy od miejsca wesela i pogody. Ale z pewnością odpowiedni film, leżenie na podłodze na poduchach i pod kocami to świetny sposób na weselną nudę.

Staram się za każdym razem dopasować animację do wielu czynników – liczby dzieci, ich wieku, oczekiwań pary, możliwości które daje mi przestrzeń lokalu i budżet, który chcą na to przeznaczyć klienci. Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do szukania swoich pomysłów na to jak zadbać o dzieci na weselu.

Napisz do mnie!

Jest mi bardzo miło, że tu jesteście!
Mam nadzieje, że będę mogła przygotować ten najważniejszy dzień w Waszym życiu w najpiękniejszy możliwy sposób.

Na początku powiedzcie mi coś o sobie o Waszych marzeniach wyobrażeniach i o tym jak chcielibyście by ten jeden, jedyny dzień wyglądał.